Bırakın Bahçenizi Başkaları Sulasın: Sulama Bilgisayarları

Yaz tatilline çıkılacağı zaman sorular en önemli sorulardan biri de "Tatile gidince, bahçemi kim sulayacak?” sorusu oluyor.

"O kadar emek vererek büyüttüğüm çiçeklerim geldiğimde ne halde olacak?”, “Acaba komşum Mehmet bey yeterince özen gösterip her gün bahçe mi sular mı?”

İşte bu sorulan insanı oldukça rahatsız edebiliyor. Peki bahçemizi gönül rahatlığı ile bırakıp tatile gitmek için ne yapmalıyız? Bu can alıcı soru üzerine bizde bahçesi olan siz takipçilerimize bu yazımızda sulama bilgisayarları hakkında bilgi vermek istedik.

Sulama Bilgisayarı Nedir?

Sulama bilgisayarları kolayca programlanabilen pratik ve güvenli cihazlardır. Musluğa bağlanır ve bahçenizin otomatik sulanmasını siz karışmadan kendi kendine yönetir. Siz yalnızca cihazı aldığınızda ekran üzerinden, kullanımı kolay düğmeleri sayesinde, bahçenizi hangi gün aralığında ve ne kadarlık süre içerisinde sulanmasına karar verirsiniz. Günlük sulama seçeneğinde süre olarak bahçenizi bir dakikadan yedi saate kadar sulayabilirsiniz. Ayrıca bahçenizi istediğiniz sulama gün aralıklarına göre iki, üç, dört, beş, bir hafta yada sekiz günlük periyot seçeneklerinden birini seçerek yada günde iki yada üç kez sulayabilirsiniz. Gördüğünüz gibi bu cihazlarda seçenekler epey çok.
 

Su Tasarrufu İçin En İdeal Yöntem

Sulama bilgisayarlarına çalışırken su tasarrufu yapması için Yağmur veya Toprak Nemi Sensörü bağlanabilir. Bu sensör, toprak nemini ölçerek tasarruflu sulama yapar. Sensörünüz yoksa size tavsiyemiz, bahçenizi otomatik sulama ile sabahın erken saatlerinde veya akşam sulamanızdır. Bu zamanlarda sulama yapıldığında daha az su buharlaşır. Böylece hem bütçenizde tasarruf etmiş hem de bahçeniz için en verimli sulamayı gerçekleştirmiş olursunuz. Sulama bilgisayarlarını çalıştırmak için bir adet alkalin pil almanız gereklidir. Cihazların çoğunun üzerinde entegre pil seviye göstergesi bulunmaktadır. Bu gösterge pilin ne zaman değiştirilmesi gerektiğini size gösterir.

Bazılarımız için üstesinden gelinmez bir durum olan bahçe sulamasının aslında kişiden bağımsız ne kadar da kolay olabileceğini bu yazımızda kısaca size anlatmaya çalıştık. Bir başka yazımızda görüşmek üzere herkese iyi tatiller ve güzel bahçeler..

Size önerebileceğimiz sulama ekipmanlarımızı görmek için tıklayınız.

Bizden ve birbirinden zengin içeriklerimizden haberdar olmak için sizi Facebook sayfamıza davet ediyoruz.