Motorlu Testere Nasıl Çalıştırılır?

oTestere alımında yada sonrasında müşterilerimizin bize en çok sorduğu sorular; testereye konulan benzin yağ karışımı nasıl olmalı, hangi yağı kullanmalıyım, deniyorum ama bir türlü testereyi çalıştıramıyorum, vb.. gibi sorular oluyor.

Biz de sizlere kolaylık sağlaması açısından bu yazımızda "Aldığımız motorlu testereyi nasıl çalıştırabiliriz?"  sorusuna cevap vermeye çalıştık. 

Hazırsanız haydi başlayalım...

Motorlu Testereler Ne İle Çalışır?

Motorlu testereler benzin ve yağ karışımı ile çalışır. Benzinin içerisine iki zamanlı yağ koymanız gerekir. Normalde bir litre benzine iki zamanlı yağdan elli gram koyuyorsunuz. Bu karışımı güzelce çalkalıyorsunuz ve benzin deposuna yerleştiriyorsunuz.

Motorlu testerelerin ön tarafındaki depoda, zincir ve palayı besleyen yağ deposu bulunmaktadır. Bu depoya 20/50 yada 30 numara yağ koyup, kapatıyorsunuz.

Benzin bittiği zaman bu depodaki yağ da biter. Her iki depoyu da her sefer doldurmanız gerekir.

Benzin yağ işlemlerinden sonra sıra motorlu testeremizi çalıştırmaya geldi. Bunun için yapmanız gereken ilk şey resimde görmüş olduğunuz yere benzin gelene kadar bastırmanız gerekir.

İkinci aşama olarak testerenin jiklesini yukarı kaldırın. Jikleyi yukarı kaldırdıktan sonra testeremizin ipini güçlü bir şekilde çekin. İpi çektiğinizde bir ses duyacaksınız ama birkaç çekişten sonra güçlü bir ses duyacaksınız. Motor çalışır gibi yapacak ama çalışmayacaktır. O sesi duyduğunuz da jikleyi kapatıp, ipi tekrar güçlü bir şekilde çektiğiniz de motorumuz çalışacaktır.

Motor Sıcaksa...

Eğer testeremizin motoru sıcak ise, jikleyi açmıyorsunuz. Sadece ipi çekiyorsunuz ve motorunuz çalışıyor.

Testerenin çalıştırma kısmında alt tetik ve üst tetik vardır. Önce üst sonra alt tetiğe basarak motora gaz veriyorsunuz. Gaz verirken ikisine birden basılı tutmanız lazım.


Testerenin bir de fren mekanizması vardır. Resimde gördüğünüz gibi acil durumlarda fren kolunu öne doğru iterek kendinizi koruma altına almış olursunuz.

 

Bu önemli özelliklerin dışındaki detayları da ürünün içerisinden çıkan kullanma klavuzundan öğrenebilirsiniz.

Verdiğimiz bilgilere paralel olarak motorlu testerenin çalıştırılmasını detaylı bir şekilde göstermek için birde video hazırladık. Hazırlamış olduğumuz videomuzu izlemek için tıklayınız.

Ayrıca testereye ihtiyacınız varsa size önereceğimiz testere modellerimizi görmek için tıklayın.

Konuyla alakalı yazılar

Motorlu Testere Kurulumu 

Bizden ve birbirinden zengin içeriklerimizden haberdar olmak için sizi Facebook sayfamıza davet ediyoruz.