Çim Bakımı Nasıl Yapılır?

Çimlerimiz artık çıkmaya başladı. Toprağımız yemyeşil oldu.

Peki şimdi çimlerimizin bakımını nasıl yapacağız?

Biçme İşlemi

Hedeflediğimiz alan da çimlerimiz çıktıktan sonra toprağın fiziksel yapısında bir değişiklik olmaya başlar. Çim çıkarken toprağı kabartır. Çimlerimiz de uzamaya başladı ve biçmemiz gerekiyor. Biçme işlemini yapmadan önce bu kabaran toprağımızı bir silindir yardımıyla düzleştirmemiz gerekir. Düzleştirme işlemi sırasında kabaran toprak yerine oturur ve çimin kökleri ile toprağın teması sıkılaşır. Bu sayede biçme işlemi sırasında çim kökleri topraktan ayrılmaz. Silindir işleminden sonraki 2 gün boyunca çimimizi normal düzeyde suluyoruz. Ardından ilk biçme işlemine geçebiliriz. Çimlerimizin boyu 7-8 cm yüksekliğe geldiğinde 5-6 cm'e inecek şekilde biçmeliyiz.

Biçme İşlemi Esnasında Bıçağa Önem Verin

Biçme işleminde bıçağın ekstra bir önemi vardır. Tek dikkat edilecek unsur bıçağın keskin olmasıdır. Artık son teknolojik çim biçme makinaları hem yüksek devirle çalışmaktadır hemde keskin bıçağa sahiptir. Gidipte çim biçme makası yada tırpan ile bu işlemi yapmaya kalkışmayın. Alın güzel bir çim biçme makinası, hem toprağınız rahat etsin hem de keyifli ve rahat bir biçme işlemi gerçekleştirin.

Size önerebileceğimiz çim biçme makinalarımızı görmek için tıklayınız.

 

Gübreleme

Çim alanları sık sulandığı için içerisinde barındırdığı organik maddeleri çabuk yok eder. Çimimizin sağlıklı bir şekilde ömrünü devam ettirebilmesi için yılda birkaç kez besin (çim gübresi) takviyesi yapmamız gerekir. İçeriğinde bahçemiz için ihtiyaç olan fosfor maddesini barındıran ve yavaş çözülebilen gübreleri tercih etmelisiniz. Hızlı etkide bulunan (kısa sürede çimlerinizi yeşerten) ve çabuk çözülebilen gübrelerden uzak durun. Bunlar kısa sürede sulama ve yağmurlarla yok olacaklardır. Gübreleme işlemini ilkbaharda, yaz başında ve sonbaharda olmak üzere üç kere de yapmanız yeterlidir.

Suni Gübre Seçiminize Dikkat Edin

Aşırı suni gübre vermeniz çim köklerinizin yanmasına ve toprağınızın tuzlanmasına neden olur. Önerilen dozlarda kullandığınız takdirde çimleriniz için yüksek verimi alacağınızdan eminiz.

Sulama

Çimler suyu severler. Yazın hergün, diğer mevsimlerde ise gerektikçe sulanmalıdır. Eğer sulama sisteminiz yok ise ve bu işlemi hortumla yapacaksanız, hortumunuzun başına bir püskürtücü takarak bu işlemi yapınız. Özellikle yeni çimler yağmurlanarak sulanmalıdır.

Peki Çimlerimizin Suya İhtiyacı Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Çimlerimiz yeşil renkten donuk bir renge gelmeye başlaması ile anlarız. Artık susadım ve beni sula demektir bu tepki. Çimlerinizi aşırı sulamaktan kaçının. Fazla sulama toprağınızdaki besin maddelerinin çabucak gitmesine ve çimlerinizin köklerinin zayıflamasına neden olur. Sulama işlemini sabah akşam yapmanızda fayda var.

Size önerebileceğimiz sulama ekipmanlarımıza göz atmak için tıklayın.


Daha Önceki İlgili Yazılar

 

    •    Çim Ekilecek Toprak Nasıl Olmalıdır?
    •    Çim Ekimi Nasıl Yapılır?

Bizden ve birbirinden zengin içeriklerimizden haberdar olmanız için sizi Facebook sayfamıza davet ediyoruz.