Çapa Makinası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tarımla uğraşan herkes belli zamanlarda bahçesini veya tarlasını çapalamak zorundadır.  Birçok kişi bu işlemi yaparken gelişmiş ve kolay yol olarak çapa makinasını tercih etmektedir. Peki çapa makinası alırken nelere dikkat etmeniz gerekir? Biliyor musunuz? Evet bu yazımızda, çapa makinası alırken dikkat edilecek hususlar nelerdir, bunları daha detaylı ve basit bir şekilde yazmak, sizi bu konu hakkında küçük de olsa fikir sahibi yapmak istedik.

 

2 Çeşit Çapa Makinası Bulunur

Çapa makinaları benzinli ve dizel çapa makinaları olmak üzere iki çeşittir. İki çeşit arasında hangisini tercih etmeniz gerektiği arazinizin yada bahçenizin büyüklüğüne bağlıdır. Büyük arazi yada bahçe sahipleri dizel çapa makinası alarak yakıttan tasarruf yapabilirler. Küçük yada orta derecede arazi yada bahçeye sahip olan kişilere ise benzinli çapa makinası rahatlıkla yetecektir. Kısaca, arazinizin büyüklüğü sizin dizel yada benzinli çapa makinası almanızda birincil etkendir.

Arazi Konumu Çapa Makinası Seçiminde Etkili

Arazinizin konumuna göre çapa makinasını tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bahçeniz yada araziniz dik yamaçta olmadığı takdirde çapa makinasını kullanmak çok kolay ve rahattır. Tam tersi dik ve girintili çıkıntılı bir araziye sahip iseniz o zaman çapa alırken dikkat etmelisiniz. Dik, girintili çıkıntılı bir araziye sahip iseniz ağır ve yüksek beygirli çapa makinalarından kaçınmanızı tavsiye ederiz. 60-75kg ağırlığında ve 5,5-7 beygir gücünde olan makinalar işinizi çok rahat görecektir. Tam tersi özelliklerde bir çapa makinası aldığınızda ise kullanırken hem kendi sağlığınızı hem de çapanızın sağlığını tehlikeye atmış olursunuz (çapayı kontrol edemeyerek üstünüze düşürme veya dik yamaçdan çapanızı düşürme gibi). Eğer araziniz düz ise hiç sorun yok. Yüksek beygirli bir çapa makinası zaman bakımından işinizi çok rahatlıkla görecektir.

Vitese Dikkat Edin

Düz arazilerde yüksek beygirli çapa makinaları kullanırken vites çok önemlidir. Düz arazilerde çapalarda genellikle  toprağa gömülme sorunu yaşanmaktadır. Bu durumda çapanızın vitesli olması sizin hayatınızı kurtaracaktır. Yumuşak topraklarda çapanız toprağa gömüldüğünde vites küçülterek bu durumdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Sert yapılı toprakta yüksek beygirli çapa makinası ile çalıştığınızda çapa, toprağı işlerken elinizden fırlayabilir. Bu durumda vites küçülterek, kullanabildiğiniz en iyi ayarı denemenizi tavsiye ederiz.

Şanzıman Kalitesini Seçebilirsiniz

Çapa makinası alırken aynı motor gücüne sahip iki makina arasında kararsız kaldınız. Bu durumda makinanın vitese (2 yada 3 vites hatta geri vitesinin olmasına) ve kaliteli bir şanzımana sahip olmasını tercih ediniz. Kaliteli şanzıman sayesinde makinanız size uzun süre masraf çıkarmayacaktır.

 

Kuyruk mili de çapa makinası alırken önemli tercihlerden biridir. Araziniz 3-4 dönümden büyük ise kuyruk mili olan bir çapa makinası almanızı tavsiye ederiz. Kuyruk mili sayesinde çapa makinanızın çapaları, çapalama işlemini kuvvetli bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Fikir Edinin, Makinaları Deneyin

Çapa makinası alırken mutlaka çevrenizdeki kişilerin makinalarından fikir edinin veya makinaları deneyin. Onların tecrübelerinden faydalanın. Hiç kimsenin bilmediği veya tecrübe etmediği bir makina aldığınızda zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Evet çapa makinası alırken dikkat edilmesi gereken hususları basit ama bir o kadar da önemli tavsiyelerimiz ile sizlerle paylaşmaya çalıştık.  Tekrar görüşmek üzere...

Size önerebileceğimiz çapa makinalarımızı görmek için tıklayınız.

Bizden ve birbirinden zengin içeriklerimizden haberdar olmanız için sizi Facebook sayfamıza davet ediyoruz.